Zastosowanie Modelu Value Based Healthcare w polskiej hematoonkologi.
Identyfikacja kluczowych mierników wartości
W trakcie prac badawczo – naukowych prowadzonych w obszarze systemowych rozwiązań w obszarze hemetoonkologii eksperci IZWOZ zdefiniowali 3 kluczowe obszary optymalizacji opieki nad pacjentem z chorobą nowotworową krwi istotne zarówno
z perspektywy pacjentów jak i klinicystów. Są to: dostęp do nowoczesnej diagnostyki i farmakoterapii, koordynacja leczenia oraz standaryzacja terapii i monitorowanie efektów. W wyniku analiz opracowany został rekomendowany do wdrożenia w polskim systemie model kompleksowej, koordynowanej opieki specjalistycznej nad pacjentem KOS-HEM.
Mając na uwadze ograniczone spektrum narzędzi klinicznych w leczeniu pacjentów dotkniętych chorobami układu krwiotwórczego
i chłonnego, na które składają się diagnostyka, farmakoterapia i ewentualnie przeszczep istotne jest zapewnienie jak najlepszej dostępności i efektywności tych elementów procesu terapeutycznego.
Inwestycjom w hematoonkologię musi towarzyszyć proces pomiaru wartości zdrowotnej dostarczanej polskiemu pacjentowi i całej gospodarce na każdym etapie leczenia.
Wychodząc naprzeciw wyzwaniom przed jakimi stoi polska hematoonkologia prowadzimy obecnie kompleksowy projekt wdrożenia modelu Value Base Healthcare w tym obszarze.
Projekt realizowany jest w 3 etapach, na który składają się:
W ramach realizacji projektu i systemowej dyskusji na temat stanu obecnego i przyszłości leczenia hematoonkologicznego w Polsce zorganizowaliśmy w podczas VX Forum Rynku Zdrowia panel „Kierunki zmian w hematoonkologii na rzecz poprawy wartości zdrowotnej”.
Zaprezentowane wstępne wyniki badania Patient Experience zostały poddane szerokiej dyskusji w gronie klinicystów, ekspertów systemowych oraz organizacji pacjentów.